BFH-1C-12E
Comus International
Product No:
BFH-1C-12E
Manufacturer:
Comus International
Description:
REED RELAY SPDT .5A 12V
In Stock : 375
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BFH-1C-12E.
BFH-1C-12E Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BFH-1C-12E Specification
Mfr Comus International
Series BFH
Package Tube
Features Electrostatic Shield
Coil Type Non Latching
Seal Rating -
Coil Current 12 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 0.5 ms
Release Time 0.5 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Resistance 1 kOhms
Contact Material Ruthenium (Ru)
Switching Voltage 200VDC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number BFH-1
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1 VDC
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 500 mA
BFH-1C-12E Datasheet:
pdf.png
BFH-1C-12E FAQ
1. How to purchase BFH-1C-12E from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for BFH-1C-12E?
4. Are the price and inventory display of BFH-1C-12E accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for BFH-1C-12E?
8. How to obtain technical support information for BFH-1C-12E, such as pin diagrams and data sheets?
9. What should I do if I do not receive technical support from BFH-1C-12E in time?
BFH-1C-12E Related Parts
RFQ
- - rohs.png RELAY REED HV SPST 200W 3A 5V -/-
RFQ
- - - RELAY DRY 1 FORM C 12V COIL -/-
- - rohs.png RELAY REED HV SPST-NC 200W 3A 5V -/-
- - rohs.png RELAY REED HV SPST 200W 3A 12V 363/Bulk
- - rohs.png RELAY REED HV SPST-NC 200W 3A 12 138/Bulk
- - rohs.png RELAY REED HV SPST 200W 3A 24V -/-
- - rohs.png RELAY REED HV SPST-NC 200W 3A 24 25/Bulk
- - rohs.png RELAY REED HV SPST 50W 3A 5V -/-
- - rohs.png RELAY REED HV SPST 50W 3A 12V -/-
- - rohs.png RELAY REED HV SPST 50W 3A 24V 339/Bulk