BDX12-1.0S50R0S
Bellnix Co., Ltd.
Product No:
BDX12-1.0S50R0S
Manufacturer:
Bellnix Co., Ltd.
Description:
DC DC CONVERTER 1V
In Stock : 41
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BDX12-1.0S50R0S.
BDX12-1.0S50R0S Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BDX12-1.0S50R0S Specification
Mfr Bellnix Co., Ltd.
Type Non-Isolated PoL Module, Digital
Series BDX
Package Bulk
Features Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SMD Module
Product Status Active
Approval Agency -
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.06" L x 0.65" W x 0.16" H (27.0mm x 16.5mm x 4.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 1V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number BDX12
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Input (Min) 8V
Current - Output (Max) 50A