BDE-RFM216-IN-868
BDE Technology
Product No:
BDE-RFM216-IN-868
Manufacturer:
BDE Technology
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZ PCB TRC SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BDE-RFM216-IN-868.
BDE-RFM216-IN-868 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BDE-RFM216-IN-868 Specification
Mfr BDE Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Protocol -
Data Rate 50kbps
Frequency 868MHz
Modulation DSSS, GFSK
Memory Size 352kB Flash, 80kB SRAM
Sensitivity -121dBm
Antenna Type PCB Trace
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 39-SMD Module
Power - Output 14dBm
Product Status Active
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.8V
Serial Interfaces -
RF Family/Standard General ISM < 1GHz
Utilized IC / Part -
Current - Receiving 5.8mA
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Transmitting 24.9mA