Home / Battery Chargers / BCC1500-12881-SB
minImg
BCC1500-12881-SB
AUTEC POWER SYSTEMS
Product No:
BCC1500-12881-SB
Manufacturer:
AUTEC POWER SYSTEMS
Description:
Industrial Battery Charger, Powe
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BCC1500-12881-SB.
BCC1500-12881-SB Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
BCC1500-12881-SB Specification
Mfr AUTEC POWER SYSTEMS
Type Enclosed
Series BCC1500
Weight -
Package Case
Features -
Charge Time -
Power - Max 1.5kW
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Approval Agency -
Voltage - Input 100 ~ 264VAC
Size / Dimension 13.11" L x 6.89" W x 3.54" H (333.00mm x 175.00mm x 90.00mm)
Battery Cell Size -
Battery Chemistry Lead Acid
Termination Style IEC 320-C14
Voltage - Nominal 288V
Charge Current - Max 5A