B43504A9477M082
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504A9477M082
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for B43504A9477M082.
B43504A9477M082 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
B43504A9477M082 Specification
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43504
Package Bulk
Ratings -
Impedance 240 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.858" (47.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 190mOhm @ 100Hz