B0N0N40-160-397-445N
Bansbach easylift
Product No:
B0N0N40-160-397-445N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for B0N0N40-160-397-445N.
B0N0N40-160-397-445N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
B0N0N40-160-397-445N Specification
Mfr Bansbach easylift
Type Gas Spring
Series -
Package Bag
Features 316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Operation -
Cushioning -
Reset Time -
Technology Pneumatic
Reset Force -
Stroke Length 6.299" (160.00mm)
Product Status Active
Actuation Force 100.04lbf (445.0N)
Impact Velocity -
Length - Extended 15.630" (397.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 60°C