B0N0F40-050-140-535N
Bansbach easylift
Product No:
B0N0F40-050-140-535N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
STANDARD GAS SPRING
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for B0N0F40-050-140-535N.
B0N0F40-050-140-535N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
B0N0F40-050-140-535N Specification
Mfr Bansbach easylift
Type Gas Spring
Series -
Package Bag
Features CeramPro® Treated Rod, Powder Coated Cylinder
Operation -
Cushioning -
Reset Time -
Technology Pneumatic
Reset Force -
Stroke Length 1.969" (50.00mm)
Product Status Active
Actuation Force 120.28lbf (535.0N)
Impact Velocity -
Length - Extended 5.512" (140.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 60°C