AZSR165-1AE-12DL
American Zettler
Product No:
AZSR165-1AE-12DL
Manufacturer:
American Zettler
Description:
RELAY SOLAR SPST 80A 12V
In Stock : 392
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZSR165-1AE-12DL.
AZSR165-1AE-12DL Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZSR165-1AE-12DL Specification
Mfr American Zettler
Series -
Package Tube
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type Solar
Seal Rating -
Coil Current 184.6 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 40 ms
Release Time 20 ms
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 65 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 690VAC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Base Product Number AZSR165
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 80 A