AZEV140-1AE1BG-24D
American Zettler
Product No:
AZEV140-1AE1BG-24D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
40A EV WIDE GAP RELAY
In Stock : 400
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZEV140-1AE1BG-24D.
AZEV140-1AE1BG-24D Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZEV140-1AE1BG-24D Specification
Mfr American Zettler
Series AZEV140
Package Tray
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 87.6 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Operate Time 30 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 274 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Switching Voltage 440VAC - Max
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Base Product Number AZEV140
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 50 A