AZ2800-2C-12DE
American Zettler
Product No:
AZ2800-2C-12DE
Manufacturer:
American Zettler
Description:
RELAY EV CHARG SOLAR DPDT 3A 12V
In Stock : 99
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ2800-2C-12DE.
AZ2800-2C-12DE Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ2800-2C-12DE Specification
Mfr American Zettler
Series -
Package Tray
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type EV Charging, Solar
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 140 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 86 Ohms
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage 600VAC, 30VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Base Product Number AZ2800-2C
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 3 A