AZ2800-2A-277AE
American Zettler
Product No:
AZ2800-2A-277AE
Manufacturer:
American Zettler
Description:
RELAY EV CHG SOLAR DPST 40A 277V
In Stock : 97
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ2800-2A-277AE.
AZ2800-2A-277AE Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ2800-2A-277AE Specification
Mfr American Zettler
Series -
Package Tray
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type EV Charging, Solar
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 14.4 mA
Coil Voltage 277VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 5.96 kOhms
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage 600VAC, 30VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Base Product Number AZ2800-2A
Must Operate Voltage 221.6 VAC
Must Release Voltage 55.4 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current) 40 A