AZ2280-1B-240AEF
American Zettler
Product No:
AZ2280-1B-240AEF
Manufacturer:
American Zettler
Description:
40A POWER RELAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ2280-1B-240AEF.
AZ2280-1B-240AEF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ2280-1B-240AEF Specification
Mfr American Zettler
Series AZ2280
Package Box
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Current 17.8 mA
Coil Voltage 240VAC
Contact Form SPST-NC (1 Form B)
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 13.49 kOhms
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Base Product Number AZ2280-1B
Must Operate Voltage 187 VAC
Must Release Voltage 48 VAC
Operating Temperature -55°C ~ 60°C
Contact Rating (Current) 15 A