AZ2280-1AE-6D
American Zettler
Product No:
AZ2280-1AE-6D
Manufacturer:
American Zettler
Description:
40A POWER RELAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AZ2280-1AE-6D.
AZ2280-1AE-6D Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AZ2280-1AE-6D Specification
Mfr American Zettler
Series AZ2280
Package Box
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 6VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 40 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Base Product Number AZ2280-1A
Must Operate Voltage 4.5 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 40 A