AWH 50A-0222-T
Assmann WSW Components
Product No:
AWH 50A-0222-T
Description:
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AWH 50A-0222-T.
AWH 50A-0222-T Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AWH 50A-0222-T Specification
Mfr Assmann WSW Components
Style Board to Cable/Wire
Series -
Package Tray
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.327" (8.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number AWH 50
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions 50
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.150" (3.81mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C