ARFS-3001-24
Aras Power Technologies
Product No:
ARFS-3001-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 30W
In Stock : 64
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ARFS-3001-24.
ARFS-3001-24 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ARFS-3001-24 Specification
Mfr Aras Power Technologies
Type Open Frame
Series ARFS-3001
Package Box
Features PFC, Standby Output, Universal Input
Efficiency 87%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 30W
Product Status Active
Approval Agency CB, cTUVus
Standard Number 60950-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.04" H (101.6mm x 50.8mm x 26.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 1.25 A
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number ARFS-3001
Voltage - Isolation 1.5 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)