APXJ6R3ARA681MH70G
Chemi-Con
Product No:
APXJ6R3ARA681MH70G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM POLY 680UF 20% 6.3V SMD
In Stock : 509
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for APXJ6R3ARA681MH70G.
APXJ6R3ARA681MH70G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
APXJ6R3ARA681MH70G Specification
Mfr Chemi-Con
Type Polymer
Series NPCAP™-PXJ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.5 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm