APXE160ARA151MH80G
Chemi-Con
Product No:
APXE160ARA151MH80G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
In Stock : 3167
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for APXE160ARA151MH80G.
APXE160ARA151MH80G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
APXE160ARA151MH80G Specification
Mfr Chemi-Con
Type Polymer
Series NPCAP™-PXE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 3.15 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm