APXD6R3ARA560ME61G
Chemi-Con
Product No:
APXD6R3ARA560ME61G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM POLY 56UF 20% 6.3V SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for APXD6R3ARA560ME61G.
APXD6R3ARA560ME61G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
APXD6R3ARA560ME61G Specification
Mfr Chemi-Con
Type Polymer
Series NPCAP™-PXD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 1.38 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm