APXA160ARA331MJC0G
Chemi-Con
Product No:
APXA160ARA331MJC0G
Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V SMD
In Stock : 5254
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for APXA160ARA331MJC0G.
APXA160ARA331MJC0G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
APXA160ARA331MJC0G Specification
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 5.05 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm