APXA160ARA181MHC0G
Chemi-Con
Product No:
APXA160ARA181MHC0G
Description:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V SMD
In Stock : 1761
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for APXA160ARA181MHC0G.
APXA160ARA181MHC0G Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
APXA160ARA181MHC0G Specification
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 4.36 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm