AP1153ADS33
Asahi Kasei Microdevices/AKM
Product No:
AP1153ADS33
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AP1153ADS33.
AP1153ADS33 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AP1153ADS33 Specification
Mfr Asahi Kasei Microdevices/AKM
PSRR 80dB (1kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Obsolete
Control Features Enable
Current - Output 100mA
Base Product Number AP1153
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage Dropout (Max) 0.36V @ 100mA
Current - Supply (Max) 3.3 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 145 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V