Home / Fixed Inductors / AMPLA1306S-100MT
minImg
AMPLA1306S-100MT
Abracon LLC
Product No:
AMPLA1306S-100MT
Manufacturer:
Abracon LLC
Description:
FIXED IND 10UH 10A 16.5 MOHM SMD
In Stock : 317
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AMPLA1306S-100MT.
AMPLA1306S-100MT Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AMPLA1306S-100MT Specification
Mfr Abracon LLC
Type Molded
Series AMPLA1306S
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Carbonyl Powder
Size / Dimension 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 16.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 A
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 15.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz