Home / Varistors, MOVs / AMCV-0603-180-C600N-T
minImg
AMCV-0603-180-C600N-T
Abracon LLC
Product No:
AMCV-0603-180-C600N-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Description:
VARISTOR 25V 10A 0603
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AMCV-0603-180-C600N-T.
AMCV-0603-180-C600N-T Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AMCV-0603-180-C600N-T Specification
Mfr Abracon LLC
Energy 0.02J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 10 A
Maximum AC Volts 12.7 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 28 V
Varistor Voltage (Min) 22 V
Varistor Voltage (Typ) 25 V
Capacitance @ Frequency 60 pF @ 1 MHz