AMA90DR4-190047Y
aimtec
Product No:
AMA90DR4-190047Y
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AMA90DR4-190047Y.
AMA90DR4-190047Y Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AMA90DR4-190047Y Specification
Mfr aimtec
Form Desktop (Class I)
Series AMA90D-Y
Weight 1.087 lb (493.00 g)
Package Box
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Input Type Cord (Sold Separately)
Cord Length 60.2" (1.50m)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 90 W
Product Status Active
Approval Agency CE, UL
Input Connector IEC 320-C14
Region Utilized International
Standard Number 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension 6.38" L x 2.73" W x 1.33" H (162.0mm x 69.3mm x 33.8mm)
Voltage - Output 19V
Base Product Number AMA90
Operating Temperature 0°C ~ 45°C
Current - Output (Max) 4.74A
No Load Power Consumption 210mW (Max)