AMA65ER5-120500Y
aimtec
Product No:
AMA65ER5-120500Y
Manufacturer:
aimtec
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 60W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AMA65ER5-120500Y.
AMA65ER5-120500Y Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AMA65ER5-120500Y Specification
Mfr aimtec
Form Wall Mount (Class II)
Series AMA65-Y
Weight 0.661 lb (300.00 g)
Package Box
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Input Type Fixed Blade
Cord Length 60.2" (1.50m)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 60 W
Product Status Active
Approval Agency CE, UL
Input Connector CEE 7/16
Region Utilized Europe
Standard Number 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension 4.15" L x 1.65" W x 3.89" H (105.4mm x 42.0mm x 98.8mm)
Voltage - Output 12V
Base Product Number AMA65
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Current - Output (Max) 5A
No Load Power Consumption 210mW (Max)