Home / DC DC Converters / AM40W-80012S-NZ-STS
minImg
AM40W-80012S-NZ-STS
aimtec
Product No:
AM40W-80012S-NZ-STS
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 40W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AM40W-80012S-NZ-STS.
AM40W-80012S-NZ-STS Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
AM40W-80012S-NZ-STS Specification
Mfr aimtec
Type Enclosed
Series AM40W-NZ (40W)
Package Box
Efficiency 76%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 40W
Product Status Active
Approval Agency cCSAus, CE
Standard Number -
Size / Dimension 5.08" L x 4.02" W x 1.93" H (129.0mm x 102.1mm x 49.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM40W
Voltage - Isolation 4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 1500V
Voltage - Input (Min) 200V
Current - Output (Max) 3.33A