Home / DC DC Converters / AM40EW-11015SH30-NZ-ST
minImg
AM40EW-11015SH30-NZ-ST
aimtec
Product No:
AM40EW-11015SH30-NZ-ST
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 40W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AM40EW-11015SH30-NZ-ST.
AM40EW-11015SH30-NZ-ST Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AM40EW-11015SH30-NZ-ST Specification
Mfr aimtec
Type Enclosed
Series AM40EW-NZ
Package Bulk
Efficiency 89%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 40W
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number 62368-1
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 0.83" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM40E
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 65°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 40V
Current - Output (Max) 2.67A