AIRD-01-100K
Abracon LLC
Product No:
AIRD-01-100K
Manufacturer:
Abracon LLC
Description:
FIXED IND 10UH 9A 10 MOHM TH
In Stock : 677
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AIRD-01-100K.
AIRD-01-100K Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AIRD-01-100K Specification
Mfr Abracon LLC
Type Drum Core, Wirewound
Series AIRD-01
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.650" Dia (16.50mm)
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Current Rating (Amps) 9 A
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 21.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz