AHC5A-30-1P
Eaton - Electronics Division
Product No:
AHC5A-30-1P
Description:
FUSE PCB 6X32MM AUTO 30A
In Stock : 90
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AHC5A-30-1P.
AHC5A-30-1P Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AHC5A-30-1P Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Class -
Series AHC5A
Package Tray
Features -
Fuse Type Cartridge
Applications Electrical, Industrial
Mounting Type Through Hole
Response Time Fast Blow
Package / Case Radial Bend Cylinder
Product Status Active
Approval Agency cURus
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance 0.0033 Ohms
Voltage Rating - AC 500 VAC
Current Rating (Amps) 30A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C