AEE16-2517
Allied Components International
Product No:
AEE16-2517
Description:
1200uH 10% High Freq Transformer
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AEE16-2517.
AEE16-2517 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AEE16-2517 Specification
Mfr Allied Components International
Type -
Style -
Series -
Package Box
Footprint 0.716" L x 0.630" W (18.19mm x 16.00mm)
Frequency 60kHz
Applications Flyback Converters
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Intended Chipset -
Size / Dimension 0.716" L x 0.630" W (18.19mm x 16.00mm)
Voltage - Primary 100 ~ 400V
Voltage - Auxiliary 15V @ 10mA
Voltage - Isolation 3000Vrms
Chipset Manufacturer -
Height - Seated (Max) 0.708" (17.98mm)
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Inductance @ Frequency 1.2mH