Home / Crystals / ABM3B-16.000MHZ-20-B4-T
minImg
ABM3B-16.000MHZ-20-B4-T
Abracon LLC
Product No:
ABM3B-16.000MHZ-20-B4-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ABM3B-16.000MHZ-20-B4-T.
ABM3B-16.000MHZ-20-B4-T Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ABM3B-16.000MHZ-20-B4-T Specification
Mfr Abracon LLC
Type MHz Crystal
Series ABM3B
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 16 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms