AA10S2400A
Delta Electronics
Product No:
AA10S2400A
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 10W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for AA10S2400A.
AA10S2400A Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
AA10S2400A Specification
Mfr Delta Electronics
Type Enclosed
Series AA10S (10W)
Weight 0.119 lb (53.98 g)
Package Box
Features Universal Input
Efficiency 72%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 10 W
Package / Case 4-DIP Module
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, UL
Line Regulation ±0.5%
Load Regulation ±0.5%
Standard Number 60950-1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 2.06" L x 1.07" W x 0.93" H (52.3mm x 27.2mm x 23.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AA10S
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 417mA