A40111600
Eaton - Electronics Division
Product No:
A40111600
Description:
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.562"
In Stock : 150
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A40111600.
A40111600 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A40111600 Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Color Black
Pitch 0.562" (14.27mm)
Series Magnum® A4000
Package Bulk
Features Flange
Wire Gauge 10-16 AWG
Barrier Type 2 Wall (Dual)
Mounting Type Chassis, Panel
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 600V
Top Termination Screws with Captive Plate
Bottom Termination Solder Turret
Number of Circuits 16
Terminal Block Type Barrier Block
Current Rating (Amps) 35A
Material - Insulation Thermoplastic
Operating Temperature -40°C ~ 105°C