Home / Automotive Relays / A3KM1CSP24VDC1.6
minImg
A3KM1CSP24VDC1.6
CIT Relay and Switch
Product No:
A3KM1CSP24VDC1.6
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 24V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A3KM1CSP24VDC1.6.
A3KM1CSP24VDC1.6 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A3KM1CSP24VDC1.6 Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Series A3K
Package Tray
Features Magnetic Blowout, Sealed - Fully
Coil Type Non Latching
Coil Power 1.6W
Coil Current 66.7 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Resistance 360 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 145VDC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number A3KM1
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) 80 A