A31CSQ12VDC2D
CIT Relay and Switch
Product No:
A31CSQ12VDC2D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 12V
In Stock : 116
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A31CSQ12VDC2D.
A31CSQ12VDC2D Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A31CSQ12VDC2D Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Series A3
Package Tray
Features Diode, Sealed - Fully
Coil Type Non Latching
Coil Power 1.8W
Coil Current 150 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Coil Resistance 80 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Base Product Number A31CSQ
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) 80 A