A2S1CSQ6VDC1.6D
CIT Relay and Switch
Product No:
A2S1CSQ6VDC1.6D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 6V
In Stock : 154
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A2S1CSQ6VDC1.6D.
A2S1CSQ6VDC1.6D Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A2S1CSQ6VDC1.6D Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Series A2
Package Tray
Features Diode, Sealed - Fully
Coil Type Non Latching
Coil Power 1.6W
Coil Current 266.7 mA
Coil Voltage 6VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Coil Resistance 22.5 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 75VDC - Max
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage 4.2 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current) 40 A