A1100.12.080
American Electrical Inc.
Product No:
A1100.12.080
Description:
CABLE GLAND 6.5-8MM M12 BRASS
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A1100.12.080.
A1100.12.080 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A1100.12.080 Specification
Mfr American Electrical Inc.
Type Cable Gland
Color Silver
Series Progress® MS
Package Box
Includes O-Ring, Seal, Strain Relief
Material Brass, Nickel Plated
Thread Size M12x1.5
Thread Length 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Panel Hole Size 0.472" (12.0mm)
Conduit Hub Size -
Ingress Protection IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number 1100
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max) 0.315" (8.00mm)
Outside Cable Diameter (Min) 0.256" (6.50mm)