A1100.10.040
American Electrical Inc.
Product No:
A1100.10.040
Description:
CABLE GLAND 3-4MM M10 BRASS
In Stock : 47
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A1100.10.040.
A1100.10.040 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A1100.10.040 Specification
Mfr American Electrical Inc.
Type Cable Gland
Color Silver
Series Progress® MS
Package Box
Includes O-Ring, Seal, Strain Relief
Material Brass, Nickel Plated
Thread Size M10x1.5
Thread Length 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Panel Hole Size -
Conduit Hub Size -
Ingress Protection IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number 1100
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Outside Cable Diameter (Max) 0.157" (4.00mm)
Outside Cable Diameter (Min) 0.118" (3.00mm)