A0A0N40-140-349-315N
Bansbach easylift
Product No:
A0A0N40-140-349-315N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A0A0N40-140-349-315N.
A0A0N40-140-349-315N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A0A0N40-140-349-315N Specification
Mfr Bansbach easylift
Type Gas Spring
Series -
Package Bag
Features 316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Operation -
Cushioning -
Reset Time -
Technology Pneumatic
Reset Force -
Stroke Length 5.512" (140.00mm)
Product Status Active
Actuation Force 70.82lbf (315.0N)
Impact Velocity -
Length - Extended 13.740" (349.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 60°C