A/WPR2-300-M20-LCD
Automation Components, Inc.
Product No:
A/WPR2-300-M20-LCD
Description:
SENSOR 300.00PSID 1/4"NPT .02A
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A/WPR2-300-M20-LCD.
A/WPR2-300-M20-LCD Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A/WPR2-300-M20-LCD Specification
Mfr Automation Components, Inc.
Output 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
Series -
Package Tape & Box (TB)
Accuracy ±1%
Features Temperature Compensated
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Product Status Active
Maximum Pressure 600PSI (4136.85kPa)
Voltage - Supply 24VAC, 16 ~ 36VDC
Termination Style Cable with Connector
Operating Pressure 300.00PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C