A-TB762-TJ03
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB762-TJ03
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A-TB762-TJ03.
A-TB762-TJ03 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
A-TB762-TJ03 Specification
Mfr Assmann WSW Components
Type Plug, Female Sockets
Color -
Pitch 0.300" (7.62mm)
Series -
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 6 A
Voltage - UL 150 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Brass
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Levels 1
Insulation Height -
Termination Style Screw
Wire Strip Length -
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number A-TB762
Contact Tail Length -
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Contact Mating Finish -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C