A-TB500-TG12
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB500-TG12
Description:
TERM BLOCK 12POS 45DEG 5MM PCB
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A-TB500-TG12.
A-TB500-TG12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A-TB500-TG12 Specification
Mfr Assmann WSW Components
Color Blue
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series A-TB500
Current 15 A
Package Bulk
Voltage 300 V
Features Interlocking (Side)
Wire Gauge 12-24 AWG
Screw Thread M2.5
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Base Product Number A-TB500
Positions Per Level 12
Operating Temperature -40°C ~ 115°C