A-TB500-OP14
Assmann WSW Components
Product No:
A-TB500-OP14
Description:
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A-TB500-OP14.
A-TB500-OP14 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
A-TB500-OP14 Specification
Mfr Assmann WSW Components
Type Header, Male Pins, Unshrouded
Color -
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series -
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number A-TB500
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 14
Positions Per Level 14
Contact Mating Finish -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C