A/RH1-100-3W-R
Automation Components, Inc.
Product No:
A/RH1-100-3W-R
Description:
Relative Humidity, RH Outputs: 0
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for A/RH1-100-3W-R.
A/RH1-100-3W-R Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
A/RH1-100-3W-R Specification
Mfr Automation Components, Inc.
Output 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
Series -
Package Tape & Box (TB)
Accuracy ±1% RH
Output Type Analog Current, Analog Voltage
Sensitivity -
Sensor Type Humidity, Temperature
Mounting Type Chassis Mount
Response Time 20 s
Humidity Range 0 ~ 100% RH
Package / Case Module
Product Status Active
Voltage - Supply 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC
Operating Temperature 1.5°C ~ 60°C