98414-F08-24ULF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98414-F08-24ULF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 24POS 2MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 98414-F08-24ULF.
98414-F08-24ULF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
98414-F08-24ULF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Series Minitek® 2.00mm
Package Tube
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Cream
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 98414
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 24
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Number of Positions Loaded All
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Contact Finish Thickness - Mating Flash
98414-F08-24ULF Datasheet:
pdf.png
98414-F08-24ULF FAQ
1. How to purchase 98414-F08-24ULF from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for 98414-F08-24ULF?
4. Are the price and inventory display of 98414-F08-24ULF accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for 98414-F08-24ULF?
9. What should I do if I do not receive technical support from 98414-F08-24ULF in time?
98414-F08-24ULF Related Parts
RFQ
- - rohs.png CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM 8726/Bulk
RFQ
- - rohs.png CONN HEADER R/A 24POS 2MM -/-
- - rohs.png CONN HEADER R/A 26POS 2MM -/-