940C12W1P5K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
940C12W1P5K-F
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 1.2KVDC AXIAL
In Stock : 490
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 940C12W1P5K-F.
940C12W1P5K-F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
940C12W1P5K-F Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series 940C
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1.5 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 1.378" Dia x 2.126" L (35.00mm x 54.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4 mOhms