89801-016LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89801-016LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN DIP HDR IDC 16POS PCB
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 89801-016LF.
89801-016LF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
89801-016LF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Blue
Series Quickie™
Package Bulk
Features Feed Through
Wire Gauge 26-28 AWG
Cable Pitch 0.050" (1.27mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole, Press-Fit
Connector Type Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish Tin
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Board-Side Pitch 0.100" (2.54mm)