88237-050LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
88237-050LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN RCPT HSG 50POS 2.54MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 88237-050LF.
88237-050LF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
88237-050LF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Note Contacts Not Included
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Mini-PV™, Basics+
Package Bag
Features -
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle
Fastening Type -
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number 88237
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polyphenylene, Modified
Number of Positions 50
Operating Temperature -40°C ~ 105°C