630-25W3640-2TA
EDAC Inc.
Product No:
630-25W3640-2TA
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 630-25W3640-2TA.
630-25W3640-2TA Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
630-25W3640-2TA Specification
Mfr EDAC Inc.
Color Black
Series 630-C
Package Tray
Features -
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Signal and Power
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Board Side (M3)
Number of Rows 2
Product Status Active
Voltage Rating 125V
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number 630-25W
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Number of Positions 25 (22 + 3 Power)
Current Rating (Amps) 5A, 20A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 25W3
630-25W3640-2TA Datasheet:
pdf.png
630-25W3640-2TA FAQ
1. How to purchase 630-25W3640-2TA from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for 630-25W3640-2TA?
4. Are the price and inventory display of 630-25W3640-2TA accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for 630-25W3640-2TA?
9. What should I do if I do not receive technical support from 630-25W3640-2TA in time?
630-25W3640-2TA Related Parts
RFQ
- - rohs.png CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR -/-
RFQ