607DCR2R3SVB
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
607DCR2R3SVB
Description:
CAP 600F -20% +50% 2.3V T/H
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for 607DCR2R3SVB.
607DCR2R3SVB Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
607DCR2R3SVB Specification
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Series DCR
Package Bulk
Tolerance -20%, +50%
Capacitance 600 F
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 2.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C